Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krční chránič - ano nebo ne

Začal bych citátem nejmenovaného jezdce: „Co nejpodstatnější jest – dokud nebude možno části těla k dokonalosti v žádaném směru přetvořiti, pak nutno činiti se prozatím všemi rozumovými prostředky a dobrou budoucnost vlastního života si tak zajistiti.“ Rozumíte? Pokud ano, není třeba číst dál.

Není to tak dávno, co mělo pár top jezdců vážný úraz krční páteře, vzpomeňme například Taru Llanes (podrobnosti o její rehabilitaci najdete v tomto videu) nebo Stephena Murray.

HANS v Formuli 1

Ochrana krční páteře je s klasickými ochranými pomůckami jako jsou krunýře, popř. plastové MX chrániče, naprosto nedostatečná.

Při pádu chrániče umožní předklonění (hyperflexi) i zaklonění (hyperextenzi) hlavy až za hranice fyzických možností krční páteře a müže dojít k tomu, čeho se každý obává, zlomenině páteře. Následky těchto úrazů bývají fatální, většinou končí zraněný ochrnutý na invalidním vozíku.

Pro zabránění tomuto typu úrazů lze použít chránič krku, mezi prvními kdo jej začali používat, byli jezdci Formule 1 jejich systém se nazývá HANS (Head and Neck Support system) a v roce 2003 se stal povinnou výbavou všech závodníků. Netrvalo dlouho a chránič se dostal i do ostatních motoristických sportů, taktéž i do motokrosu a od MX je to již kousek k downhillu.

Předchůdcem nejnovějších modelů byl neck-donut (kobliha na krk), která svoji funkci plnila obstojně, ale uživatelský komfort nebyl dostatečný, především kvůli velkému teplu pod chráničem, představte si, že by jste v parném létě vyrazili s šálou kolem krku. V současnosti se motokrosový chránič krku od modelu z Formule 1 liší nepatrně (rozdíly nejsou zásadní), systém ochrany zůstal zachován.
Jedná se o konstrukci, kterou nese jezdec na svých ramenech (v F1 je navíc konstrukce pomocí pásků připevněna k helmě). Chrániče jsou navrženy tak, aby umožňovali volný pohyb, ale zabránili maximálním polohám hlavy.

Vlevo EVS Neck Donut

Vpravo EVS RC-Evolution Neck Brace

Klady
omezení možnosti zranění krční páteře
zvýšení ochrany klíčních kostí a ramen
Zápory
částečné omezení pohyblivosti
vzhled jako z Robocopa

Aktuální test chrániče FRO Neck-Protect si můžete přečíst na descent worldu.

Jaký je váš názor na tuto pomůcku, je to pro bikera zbytečné nebo si naopak myslíte, že čím více chráničů tím lépe. Rozšíří se do závodního downhillu? Vzali by jste si to na sebe?
V diskuzi pod článkem se můžete k tomuto tématu vyjádřit.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

zdraví

(koZa, 30. 12. 2008 21:48)

Dobrý článek.Uvažuji o koupi,bohužel o těchto výrobcích je málo informací.
Závodní ambice v DH jsou ty tam,ale sport je to ůžasný a zároveň exstrémnně nebezpečný.V dnešní době,kdy se spousta lidí obléká do hadříků a ne do chráničů,můžu sice vypadat jako Robocop,ale zdraví je přeci jen přednější!!!
Děkuji za článek a video s Tarou,jen málokomu to otevře oči...Hodně zdaru přeje Víťa